Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sakrili prijavu za naplatu 3,4 miliona * Đukanović: Izbori nikad teži za DPS * Bojkot ako ne bude fer glasanja * I nekažnjavanje torture je tortura * Birajmo mir, a ne NATO * Turnir u stonom tenisu * Sakrili prijavu za naplatu 3,4 miliona
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 26-06-2016

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

- Čak Noris je samo jedan put pogriješio i to kad je mislio da je pogriješio.


- Čak Norisa je rodila tetka, jer niko nije smio da mu j... mater.


Kad Hrvat Srbinu kaže brate, kad Slovenci piće plate, kad se Crnogorci posla late, Makedonci dobiju veće plate, i kad sve to Bosanci shvate biće opet SFRJ brate.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana - datum: 2016-06-19 VLADA CRNE GORE UVEĆALA NAKNADE ZA SLUŽBENA PUTOVANJA
Sebi povećali dnevnice i do 92 eura Vlada je najviše povećala dnevnicu za Papua Novu Gvineju gdje će se o trošku poreskih obveznika jedan službeno proveden dan, umjesto dosadašnjih 39, plaćati 131 euro Službenici koji budu putovali u Rusiju imaće najveće dnevnice, i to 143 eura umjesto dosadašnjih 95 Za boravak u Sjedinjenim Američkim Državama predviđena je dnevnica od 112, dok će se dan u Saudijskoj Arabiji plaćati 138 eura
Dan - novi portal
Prema novoj vladinoj Ured­bi o na­kna­da­ma troškova zaposlenih u javnom sektoru dnev­ni­ce za slu­žbe­na pu­to­va­nja po­ve­ća­ne su i do 92 eura. Pod­za­kon­ski akt, koji je objavljen na sajtu Vlade Crne Gore, do­ni­jet je u skla­du sa Za­ko­nom o za­ra­da­ma za­po­sle­nih u jav­nom sek­to­ru ko­jim su plate funk­ci­o­ne­ri­ma po­ve­ća­ne od 300 do pre­ko 1.000 eura, a rad­ni­ci­ma od 20 do 50 eura.
Za­ko­nom o bu­dže­tu za 2016. go­di­nu za slu­žbe­na pu­to­va­nja pred­vi­đen je tro­šak od 5,08 mi­li­o­na eura, dok je u 2015. taj iz­da­tak bio 4,3 mi­lio­na. U 2016. pla­ni­ra­ni iz­da­tak za slu­žbe­na pu­to­va­nja po­ve­ćan je za oko 770.000 eura, u od­no­su na 2015.
Pre­ma no­voj Ured­bi, naj­vi­še je po­ve­ća­na dnev­ni­ca za Pa­pua No­vu Gvi­ne­ju gdje će se je­dan slu­žbe­no pro­ve­den dan, umje­sto do­sa­da­šnjih 39, pla­ća­ti 131 euro, od­no­sno 92 eura vi­še. Slu­žbe­nik ko­ji bu­de bo­ra­vio u Por­to­ri­ku ima­će dnev­ni­cu od 122 eura, što pred­sta­vlja po­ve­ća­nje od čak 75 eura. Za De­vi­čan­ska ostr­va dnev­ni­ca je po­ve­ća­na za 52 eura i iz­no­si 120, a dan u Izra­e­lu ko­šta 124 eura što je za 53 eura vi­še ne­go do­sad. Dnev­ni­ca za Ko­re­ju je po­ve­ća­na za 71 euro i iz­no­si 128 eura.
Slu­žbe­ni­ci ko­ji bu­du pu­to­va­li u Ru­si­ju ima­će naj­ve­će dnev­ni­ce i to 143 eura, umje­sto do­sa­da­šnjih 95. Za bo­ra­vak u Sje­di­nje­nim Ame­rič­kim Dr­ža­va­ma pred­vi­đe­na je dnev­ni­ca od 112, dok se dan u Sa­u­dij­skoj Ara­bi­ji pla­ća 138 eura.
Dnev­ni­ce i za osta­le dr­ža­ve su vi­so­ke. Ta­ko su dnev­ni­ce za An­go­lu 123 eura, Ar­gen­ti­nu 118, Ba­hre­in 106, Ga­nu 105, Ka­na­du 100, Mek­si­ko 105, Mo­na­ko 101, No­vi Ze­land 105, Sej­še­le 102, Sin­ga­pur 136, Tri­ni­dad i To­ba­go 105, Uje­di­nje­ne Arap­ske Emi­ra­te 114, Ukra­ji­nu 100, a za Ve­ne­cu­e­lu 129.
Dnev­ni­ce za od­la­zak u Bu­gar­sku po­ve­ća­ne su sa 56 na 79 eura, Dan­sku sa 69 na 94, Esto­ni­ju sa 53 na 63, Fin­sku sa 58 na 85, Fran­cu­sku sa 76 na 85, a Grč­ku sa 65 na 77. Slu­žbe­ni­ci ko­ji po­đu u Ho­lan­di­ju mo­gu ra­ču­na­ti na 92, umje­sto do­sa­da­šnjih 81 euro dnev­ni­ce. Dnev­ni­ca za Ita­li­ju je 80, umje­sto do­sa­da­šnjih 85 eura.
Dnev­ni­ce za Bel­gi­ju, gdje je sje­di­šte EU, po­ve­ća­ne su za tri eura i ubu­du­će će iz­no­si­ti 81 euro. Ubje­dlji­vo naj­ma­nja dnev­ni­ca je za Ban­gla­deš i to 36 eura, a sli­je­de Kam­bo­dža – 40 i In­di­ja – 52 eura.
Pred­sjed­nik Al­ter­na­ti­ve Cr­ne Go­re Ve­sko Pe­jak is­ti­če da slu­žbe­ni­ci i funk­ci­o­ne­ri ne bi tre­ba­lo da do­bi­ja­ju dnev­ni­ce pri­li­kom od­la­ska u ino­stran­stvo.
– Do­volj­no je da im se pla­ti ho­tel i hra­na. Da ra­de za dr­ža­vu su već pla­će­ni sto­ga ne­ma po­tre­be za do­dat­nim iz­dva­ja­njem. Tre­ba­lo bi ko­nač­no da poč­ne­mo da se po­na­ša­mo ra­ci­o­nal­ni­je, a ne da po­ve­ća­va­mo dnev­ni­ce. Ma­da ova ured­ba ne iz­ne­na­đu­je jer ovo je sa­mo lo­gi­čan sli­jed ak­tiv­no­sti za­po­če­tih usva­ja­njem Za­ko­na o za­ra­da­ma u jav­nom sek­to­ru – iz­ja­vio je Pe­jak.
Do­da­je da bi bi­lo do­bro ka­da bi gra­đa­ni vi­dje­li ne­ku ko­rist od mi­li­on­skih tro­ško­va za slu­žbe­na pu­to­va­nja.
– Ne znam šta su to do­pri­ni­je­li tim od­la­skom u ino­stran­stvo, bez što je ne­ko pro­še­tao, sli­kao se na ne­koj kon­fe­ren­ci­ji i vra­tio. Dru­go je da su do­go­vo­ri­li ne­ku in­ve­sti­ci­ju ili pro­da­li ne­ki pro­iz­vod iz Cr­ne Go­re. Kon­kret­nih stva­ri ne­ma­mo, sto­ga ne­ma po­tre­be ni da se to­li­ko pla­ća­ju dnev­ni­ce za pu­to­va­nja – oci­je­nio je Pe­jak u iz­ja­vi za „Dan” .
Eko­nom­ski ana­li­ti­čar Si­ni­ša Le­kić re­kao je za „Dan” da iz go­di­ne u go­di­nu usva­ja­nje bu­dže­ta pra­ti pri­ča ka­ko će se u na­red­noj go­di­ni ići sa re­strik­ci­jom tro­ško­va dr­žav­ne upra­ve, slu­žbe­nih pu­to­va­nja, tro­ško­va i ka­ko će se šte­dje­ti, ali to ni­ka­ko da se pri­mi­je­ni na bu­džet.
– Iz go­di­ne u go­di­nu stal­no ima­mo ne­ke re­pro­gra­me ra­ni­je uze­tih kre­di­ta, iz­da­tih ga­ran­ci­ja, pro­ma­še­nih pri­va­ti­za­ci­ja, du­go­va fir­mi ko­je su oti­šle u ste­čaj i ni­ka­ko da se pro­na­đe kri­vac ko­ji je za to od­go­vo­ran, već se go­di­na­ma bu­džet po­ve­ća­va, pri če­mu se broj za­po­sle­nih ne sma­nju­je u jav­noj upra­vi. Tro­še se ogrom­na sred­stva i na pu­to­va­nja, ali je upit­na svr­sis­hod­nost istih. Za slu­žbe­na pu­to­va­nja stal­no ima­mo od­re­đe­ni rast i oči­to je da se vla­da u tom di­je­lu ne po­na­ša ra­ci­o­nal­no, jer se uvi­jek ja­vlja­ju ne­ke do­dat­ne po­tre­be da se pu­tu­je do Bri­se­la i osta­lih de­sti­na­ci­ja, a što je vje­ro­vat­no po­ve­za­no i sa po­ziv­ni­com za NA­TO – ka­že Le­kić.M.S.


Za Al­ba­ni­ju du­plo

Dr­žav­ni funk­ci­o­ne­ri i slu­žbe­ni­ci ko­ji ubu­du­će bu­du pu­to­va­li u Al­ba­ni­ju umje­sto do­sa­da­šnjih 32 eura, ko­li­ko je bi­lo pred­vi­đe­no ured­bom iz 2012. go­di­ne, do­bi­ja­će čak 63 eura. Osim u Al­ba­ni­ji slu­žbe­no pro­ve­den dan u Hr­vat­skoj i Slo­ve­ni­ji ta­ko­đe vri­je­di 63 eura. U Sr­bi­ji i Bo­sni i He­ce­go­vi­ni dnev­ni­ce su 55, od­no­sno 50 eura, umje­sto do­sa­da­šnjih 45 i 54 eura. Dnev­ni­ca za Ma­ke­do­ni­ju je sa 65 sma­nje­na na 56 eura.


Pla­te do 850 eura

Ve­sko Pe­jak naj­a­vlju­je da će Al­ter­na­ti­va usko­ro pod­ni­je­ti ini­ci­ja­ti­vu po ko­joj bi se pla­te po­sla­ni­ci­ma sma­nji­le na 850 eura.
– To­li­ko vri­je­di po­tro­šač­ka kor­pa i to bi tre­ba­lo da bu­de gor­nji li­mit za njih. Umje­li su se­bi i ko­le­ga­ma iz Vla­de iz­gla­sa­ti pla­te od 2.000 eura, pa bi sad tre­ba­lo i da ih sma­nje jer je to neo­dr­ži­vo. Ta­ko­đe, sma­tra­mo da bi u Skup­šti­ni, umje­sto 81, tre­ba­lo da bu­de 51 po­sla­nik, pa bi on­da par­ti­je bi­ra­le naj­bo­lje lju­de za ta mje­sta, a ne da ima­mo si­tu­a­ci­ju kao do­sad da se po­je­di­ni po­sla­ni­ci i ne po­ja­vlju­ju, ali da pri­ma­ju pla­tu, a da po­lo­vi­na ni­ka­da i ne pred­lo­ži za­kon ili amand­man – is­ta­kao je Pe­jak.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"